Még október második felében is csodálatos őszi időben volt részünk. Az elmúlt napokban, nemzeti ünnepünk környékén hét ágra sütött a nap, országos meleg rekordok dőltek meg, az emberek rövid ujjú pólókban, feltűrt ingekben, kabát nélkül élvezhették volna  a kései nyarat. A kisgyerekes anyák és az idős, beteg emberek is  boldogan indultak volna sétálni, a sportosabbak futni, csakhogy ez sajnos nem volt lehetséges.

Fojtogató füst ült meg Kismaros fölött. A Kalló és a Gál-hegy aljában meghúzódó falut elárasztotta a bűz, csípte a szemünket a füst, és a szél sem tudta kisöpörni az erősen szennyezett levegőt. Nem volt nehéz rájönni, mi okozta a jelenséget. Több helyen égett a lehullott levél, nagy mennyiségben, néhol műanyag(!)  zsákba gyömöszölve, pénteken is és szombaton is. Egyesületünk nem győzte kapkodni a telefonokat, amik befutottak a témában.

20131025_020

20131025_023

Hallottunk, láttunk már asztmás gyerekeket fuldokolni, hívtunk már levegőért kapkodó rokonhoz mentőautót. Szörnyű látvány, de átélni még szörnyűbb lehet.

Ezért a Mátyásfa Környezetvédő Egyesület kéréssel fordul a falu lakosságához.

Kérjük, hogy a zöld hulladékot semmilyen körülmények között ne égessék el! Állítsanak fel komposztálót az udvarban, vagy ássák el, vagy a falugazda értesítését követően helyezzék el az önkormányzat által létesített komposztálóban a nyesedéket, leveleket! Ne rontsa el az egyébként tiszta és jó levegőt  – amit köszönhetünk többek között a Dunának és a hegyeknek – az emberi felelőtlenség!

Megértésüket, segítségüket, figyelmüket köszönjük!

Mátyásfa Környezetvédő Egyesület

20131025_021

20131025_025

[lightbox src=”http://kisdunaujsag.hu/wp-content/uploads/2013/10/hulladekegetes.pdf”] Az illegális hulladékégetés humán- és környezet-egészségügyi kockázatai [/lightbox]

[lightbox src=”http://kisdunaujsag.hu/wp-content/uploads/2013/10/jno-420-2011_hulladek_egetes.pdf”] A Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának állásfoglalása az illegális hulladékégetéssel szembeni fellépésről [/lightbox]

[box title=”A kismarosi falugazda elérhetősége” box_color=”#6ac227″ radius=”0″]A kismarosi önkormányzat által létesített és fenntartott komposztáló használatához Konrád László falugazda előzetes megkeresése szükséges. A Polgármesteri Hivatal titkárságának telefonszáma: 06-27-639-123/101-es mellék.[/box]

[box box_color=”#6ac227″ title=”306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet a levegő védelméről (részlet)”]

22. A levegőtisztaság-védelmi ügyekben eljáró hatóságok

6. § (1) A levegőtisztaság-védelmi ügyben az elsőfokú hatósági jogkört – a

(2)-(4) bekezdésben foglalt kivétellel – a felügyelőség gyakorolja.

 

(2) A fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatala

a) a legfeljebb 500 kWth névleges bemenő hőteljesítményű, háztartási és közintézmény tüzelőberendezés forrásával,

b) a legfeljebb 140 kWth névleges bemenő hőteljesítményű, nem az a) pont szerinti kizárólag füstgázt kibocsátó tüzelőberendezés forrásával,

c) az egy háztartásban élő személy(ek) mindennapi szükségleteinek kielégítésére, otthona fenntartására szolgáló tevékenység és az ahhoz használt berendezés forrásával,

d) a nem gazdasági tevékenység keretében végzett tevékenység okozta bűzterheléssel, és

e) a nem gazdasági tevékenység keretében működő diffúz légszennyező forrással

kapcsolatos levegőtisztaság-védelmi hatósági ügyben jár el első fokon.

 

(3) A polgármester, fővárosban a főpolgármester a füstköd-riadó terv végrehajtásával kapcsolatos levegőtisztaság-védelmi hatósági ügyben jár el első fokon.

[/box]